LC Anděl Lifestyle

U znamének sledujte tvar, zabarvení i rychlý růst

Všímat bychom si měli hlavně nově objevených znamének či měnících se

Melanom patří mezi nejagresivnější formy rakoviny a odborníci odhadují, že do třiceti let půjde o nejčastější typ nádoru. „Všímat bychom si proto měli nově objevených znamének či měnících se, obzvláště pokud jde o nerovnoměrnost tvaru, zabarvení, rychlý růst,“ upozornila v online rozhovoru na příznaky rakoviny kůže lékařka Gréta Wohlová. Čtenářům dále doporučila, že by měli chodit každý rok na preventivní prohlídku k dermatologovi, který jim všechna znaménka zkontroluje a ta podezřelá odstraní.

Rizikové spálení kůže

Počty pacientů s diagnostikovaným melanomem se neustále zvyšují. V posledních letech lékaři odhalují podle údajů z Národního onkologického registru kolem 3 500 nových pacientů ročně a 500 pacientů léčených pro melanom zemřelo. Statistiky ukazují, že ohroženou skupinou jsou hlavně muži po padesátce, ale také mladé ženy, což má patrně souvislost s nadměrným sluněním. Jeden z nejagresivnějších typů nádorů se navíc začíná stále častěji objevovat i u dětí.

„Zásadním důvodem pro pozdější výskyt melanomu je prokazatelně opakované spálení kůže, zejména v období dětství a adolescence,“ uvedla v online rozhovoru lékařka.

A dodala, že obecně platí, že ohroženější jsou lidé se světlými vlasy a kůží a ti, co mají po těle spoustu pih a znamének. Přítomnost 50 až 90 pigmentových mateřských znamének zvyšuje vznik maligního melanomu až dvakrát. Větší riziko panuje i tam, kde se v rodině již nějaká rakovina kůže vyskytovala.

Prevence je základ

Právě léto a neustálé vystavování se slunečním paprskům může být nebezpečné. Proto byste měli dodržovat základní pravidla ochrany kůže.

„Základem je pokožku chránit vždy, když je vystavena slunci, a to nejen na dovolené, ale i při běžném pohybu venku, třeba při sportu nebo práci na zahradě. Je nutné používat krémy na opalování, pokrývku hlavy a také sluneční brýle,“ radí dermatoložka.

A pokud se jakékoliv kožní znaménko nebo piha začnou měnit, zvětšují se, mění své okraje nebo se objeví zcela nově, je namístě si je nechat posoudit lékařem.

ODPOVĚDI MUDR. WOHLOVÉ Z ONLINE PORADNY ZDE

Zdroj: U znamének si dejte pozor na tvar, zabarvení i rychlý růst, varuje lékařka [online].

Dostupné z: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/online-rozhovor-lekarka-dermatolozka-greta-wohlova.A230717_085436_zdravi_pet

  ⸻  
6.5.2024
  ⸻  
6.5.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.