LC Anděl Lifestyle

Kůži lze skutečně omladit

Kůži lze omladit a projasnit. Jak hodně kůži omladíme, záleží na její schopnosti, kolik utvoří nového kolagenu. 

Rozhovor s MUDr. Jitkou Chaloupeckou

Proč jste se rozhodla věnovat právě dermatologii?

Dermatologie mi připadala jako ideální obor proženu, a čím déle v tomto oboru pracuji, tím více ho mám ráda. Tento obor zahrnuje i dermatochirurgické zákroky, kryoterapii, laserové zákroky. Když jsem udělala atestaci z dermatovenerologie, začala jsem pokukovat po práci s lasery. Pracovala jsem na kožní ambulanci a zároveň začala docházet do laserového centra. Druhá atestace z korektivní dermatologie byla jasná volba. Velmi dlouho jsem zvládala pracovat na kožní ambulanci, sloužit v nemocnici a pracovat na laserech. Byla to časově velmi náročná kombinace. Před dvanácti lety jsem přestala sloužit v nemocnici. Nyní již většinu svého času trávím u laserů.

Chtěla jste být už od dětství lékařkou? Máte v rodině doktory?

Nechtěla. Nejdříve jsem chtěla léčit zvířata. Až ve čtvrtém ročníku na gymnáziu jsem se rozhodla pro medicínu. Chtěla jsem jít na stomatologii jako můj otec, který je zubař, ale nakonec jsem skončila na všeobecném lékařství.

Většina lidí si váš obor spojí zejména s rakovinou kůže, s nebezpečnými znamínky. Je to skutečně významná část vaší práce?

Kontrola znamének je opravdu velká část naší práce neboli kontrola celé-ho kožního povrchu. Odhalujeme mnohočetné nezhoubné i zhoubné kožní nádory nebo stařecké bradavice. Při kontrole znamének nám nově pomáhá digitální dermatoskop, který nám umožní lépe sledovat jednotlivé struktury pigmentových projevů a matematicky je analyzuje.

O rakovině kůže se v posledních letech hodně mluví a píše. Opravdu těch-to případů přibývá?

Výskyt melanomu je kolem třiceti případů na sto tisíc obyvatel v ČR a výskyt skutečně stoupá, ale úmrtnost na melanom zůstává již delší dobu stejná.

Čím si tento nárůst vysvětlujete?

Všeobecně se udává vystavování kůže UV záření, přesněji opakované spálení kůže dětí a jedinců, kteří jsou vůči UV záření citlivější. UV záření má prokazatelně karcinogenní účinek.

Přitom každoročně ze všech stran slyšíme, jak máme být při opalování opatrní, jaké to může mít vážné následky. Do jaké míry je rakovina kůže podmíněna geneticky?

Geneticky je podmíněn fototyp kůže a výskyt melanomu je více u fototypů I a II a u lidí, kteří mají více než dvacet až třicet znamének. Je znám i familiární výskyt melanomů v rodině.

Jsou zhoubné nádory kůže častější u žen, nebo u mužů?

Melanomem jsou o něco častěji postiženi muži.

Jak je důležitá prevence? Jak třeba poznám, že znaménko na kůži může být rizikové?

Kontrola znamének dermatologem by měla probíhat jedenkrát ročně. Pokud si myslíme, že se nějaké znaménko mění či máme znaménko nové, měli bychom jít na kontrolu ihned. U znamének kontrolujeme asymetrii, nepravidelné ohraničení, barevnou změnu, jeho zvětšování a vývojovou změnu v čase.

S jakými dalšími chorobami kůže chodí pacienti do vašeho centra? Nakolik jsou například rozšířené různé vyrážky či ekzémy?

V laserovém centru se nejčastěji setkáváme s rozšířenými cévkami v obličeji, růžovkou a metličkovými varixy na dolních končetinách. Řešíme jizvy, jizvy po akné a akné. Dále odstraňujeme po celém kožním povrchu nezhoubné kožní nádorky, cévní nádorky, virové bradavice a další. Máme i lasery, které řeší stařecké, sluneční a hormonálně vzniklé mapovité pigmentace. Odstraňujeme nežádoucí ochlupení. Zhoubné kožní nádory vyřezáváme. Výjimečně k nám zavítá i atopický ekzém či nějaká alergická reakce. Přece jen jsme laserové centrum a nemáme smlouvu se zdravotními pojišťovnami. A pro ošetření laserem se hodí pouze omezený počet dermatóz. Proto máme ve stejné budově i klasickou dermatovenerologickou ambulanci.

Věnujete se rovněž estetickým zákrokům. Co nejčastěji vaše klientky požadují?

Ženy hodně řeší mimické vrásky v obličeji. Vrásky mezi obočím, na čele a kolem očí řešíme nejvíce aplikací botulotoxinu, který pomůže zrelaxovat svaly a vyhladí se vrásky. Dále velmi často vyplňujeme vrásky čistou kyselinou hyaluronovou, a to nosoretní rýhy, vrásky v oblasti horního rtu, vrásky na tvářích, a také zvětšujeme rty či konturujeme obličej.

Když se řekne omlazování kůže, zní to jako z nějakého sci-fi filmu.Skutečně je možné kůži omladit?A o kolik let? Nebo se to takhle ne-dá říct?

Kůži lze omladit a projasnit. Jak hodně kůži omladíme, záleží na její schopnosti, kolik utvoří nového kolagenu. Stárnoucí kůže je atrofická, ztenčená, přibývají na ní stařecké pigmentace a rozšířené cévky. Snižuje se její schopnost tvořit kolagenní vlákna a vázat vodu, ubývá jí kyselina hyaluronová. Pomocí laserů prohříváme druhou vrstvu kůže a stimulujeme novotvorbu kolagenních a elastických vláken. Injekční aplikací kyseliny hyaluronové do pokožky zvyšujeme její vazbu pro vodu v dermis. Odpařovacími lasery vyhlazujeme vrásky. Ale těžko lze říct, o kolik let kůži omladíme.

Jaké metody se k tomu používají?Když už jsem zmiňoval sci-fi, jaké uplatnění má například laser?

Omlazení se provádí zejména lasery, intenzivními pulzními světly, ale je ještě možnost využití radiofrekvence. Ale i zde jde o prohřátí druhé vrstvy kůže a tím stimulaci neokolageneze. Také dovedeme odstraňovat z obličeje stařecké pigmentace pomocí depigmentačního laseru, cévky pomocí cévního laseru a nezhoubné fibromky či stařecké bradavice odpařujeme odpařovacím laserem. Po všech laserech následuje hojení buď přes erytém, či drobné stroupky.

Takové estetické zákroky nejsou zrovna levnou záležitostí. Klientek vám i tak přibývá. Čím si to vysvětlujete?

Vzhledem k tomu, že neřešíme pouze omlazení obličeje, tedy vrásky, ale i jiné projevy stárnutí pokožky, máme pacientů dostatek. Odstraňování kožních výrůstků, bradavic, pigmentací a žilek je laserem šetrnější než jinými dermatochirurgickými metodami. Dále je stárnutí kůže a kožních adnex na rozdíl od jiných orgánů lidského těla dobře viditelné a sociálně významné.Rovněž zůstáváme pracovně a společensky déle aktivní, než byli naši rodiče a prarodiče, ale oni tyto možnosti neměli. Lasery, kožní výplně a botulotoxin se v korektivní dermatologii uplatňují přibližně posledních dvacet let.

A co koronavirová pandemie, nechodí k vám kvůli ní méně žen?

Chodí k nám stejný počet žen, mužů i dětí jako dříve, a to zejména proto, že neřešíme pouze estetiku, tedy vrásky, rty a omlazování, ale pomocí laserů řešíme rozšířené cévky v obličeji, růžovku, vrozené nezhoubné cévní nádory, naevusflammeus, stařecké pigmentace, nezhoubné kožní nádory, virové bradavice a jiné.

Občas se na veřejnost dostanou záběry některých celebrit, jež to s úpravami přeženou a jejich obličej se jakoby rozsype. Neodrazujete například své zákaznice od příliš velkých zásahů?

Za všechny zákroky, které pacientovi provedu, jsem odpovědná, takže pokud by zákrok měl přinést jednoznačné komplikace, neprovedu ho nebo se snažím navrhnout jiné řešení. Řadu komplikací z jiných pracovišť na našem pracovišti řešíme, a tak moc dobře vím, že je třeba být opatrný, zbytečně nedělat zákroky a nepoužívat materiály, jež přinášejí časté komplikace. Mluvím například o aplikaci kožních syntetických výplní, které dělají ve velkém procentu granulomy, tedy hrudky v podkoží.

Jsou vašimi klienty v estetických zákrocích výhradně ženy, nebo k vám chodí i muži? Jaká jsou je-jich nejčastější přání?

Převahu estetických zákroků provádíme u žen, pokud budeme hovořit o zvětšování rtů, vyplňování vrásek a aplikaci botulotoxinu. Ženy se samozřejmě více věnují předčasnému stárnutí pleti. Ale ani muži již nechtějí mít nevzhledné stařecké bradavice, pigmentace nebo rozšířené cévky v obličeji. Není výjimkou, že také mužům vadí hluboká vráska mezi obočím, která je dělá podmračené a starší. Je důležité si uvědomit, že do korektivní dermatologie patří i náprava vzhledových vad kůže, jež mohou být vrozené či získané.

Médium- Interview. Praha: EMPRESA MEDIA, 4/2021n. l. ISSN 2336-6060.
Text- Pavel Baroch
Časopis Interview
  ⸻  
6.5.2024
MUDr. Jitka Chaloupecká
  ⸻  
6.5.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.