Dermatologie mi připadala jako ideální obor proženu, a čím déle v tomto oboru pracuji, tím více ho mám ráda. Tento obor zahrnuje i dermatochirurgické zákroky, kryoterapii, laserové zákroky. Když jsem udělala atestaci z dermatovenerologie, začala jsem pokukovat po práci s lasery. Pracovala jsem na kožní ambulanci a zároveň začala docházet do laserového centra. Druhá atestace z korektivní dermatologie byla jasná volba. Velmi dlouho jsem zvládala pracovat na kožní ambulanci, sloužit v nemocnici a pracovat na laserech. Byla to časově velmi náročná kombinace. Před dvanácti lety jsem přestala sloužit v nemocnici. Nyní již většinu svého času trávím u laserů.
Nechtěla. Nejdříve jsem chtěla léčit zvířata. Až ve čtvrtém ročníku na gymnáziu jsem se rozhodla pro medicínu. Chtěla jsem jít na stomatologii jako můj otec, který je zubař, ale nakonec jsem skončila na všeobecném lékařství.
Kontrola znamének je opravdu velká část naší práce neboli kontrola celé-ho kožního povrchu. Odhalujeme mnohočetné nezhoubné i zhoubné kožní nádory nebo stařecké bradavice. Při kontrole znamének nám nově pomáhá digitální dermatoskop, který nám umožní lépe sledovat jednotlivé struktury pigmentových projevů a matematicky je analyzuje.
Výskyt melanomu je kolem třiceti případů na sto tisíc obyvatel v ČR a výskyt skutečně stoupá, ale úmrtnost na melanom zůstává již delší dobu stejná.
Všeobecně se udává vystavování kůže UV záření, přesněji opakované spálení kůže dětí a jedinců, kteří jsou vůči UV záření citlivější. UV záření má prokazatelně karcinogenní účinek.
Geneticky je podmíněn fototyp kůže a výskyt melanomu je více u fototypů I a II a u lidí, kteří mají více než dvacet až třicet znamének. Je znám i familiární výskyt melanomů v rodině.
Melanomem jsou o něco častěji postiženi muži.
Kontrola znamének dermatologem by měla probíhat jedenkrát ročně. Pokud si myslíme, že se nějaké znaménko mění či máme znaménko nové, měli bychom jít na kontrolu ihned. U znamének kontrolujeme asymetrii, nepravidelné ohraničení, barevnou změnu, jeho zvětšování a vývojovou změnu v čase.
V laserovém centru se nejčastěji setkáváme s rozšířenými cévkami v obličeji, růžovkou a metličkovými varixy na dolních končetinách. Řešíme jizvy, jizvy po akné a akné. Dále odstraňujeme po celém kožním povrchu nezhoubné kožní nádorky, cévní nádorky, virové bradavice a další. Máme i lasery, které řeší stařecké, sluneční a hormonálně vzniklé mapovité pigmentace. Odstraňujeme nežádoucí ochlupení. Zhoubné kožní nádory vyřezáváme. Výjimečně k nám zavítá i atopický ekzém či nějaká alergická reakce. Přece jen jsme laserové centrum a nemáme smlouvu se zdravotními pojišťovnami. A pro ošetření laserem se hodí pouze omezený počet dermatóz. Proto máme ve stejné budově i klasickou dermatovenerologickou ambulanci.
Ženy hodně řeší mimické vrásky v obličeji. Vrásky mezi obočím, na čele a kolem očí řešíme nejvíce aplikací botulotoxinu, který pomůže zrelaxovat svaly a vyhladí se vrásky. Dále velmi často vyplňujeme vrásky čistou kyselinou hyaluronovou, a to nosoretní rýhy, vrásky v oblasti horního rtu, vrásky na tvářích, a také zvětšujeme rty či konturujeme obličej.
Kůži lze omladit a projasnit. Jak hodně kůži omladíme, záleží na její schopnosti, kolik utvoří nového kolagenu. Stárnoucí kůže je atrofická, ztenčená, přibývají na ní stařecké pigmentace a rozšířené cévky. Snižuje se její schopnost tvořit kolagenní vlákna a vázat vodu, ubývá jí kyselina hyaluronová. Pomocí laserů prohříváme druhou vrstvu kůže a stimulujeme novotvorbu kolagenních a elastických vláken. Injekční aplikací kyseliny hyaluronové do pokožky zvyšujeme její vazbu pro vodu v dermis. Odpařovacími lasery vyhlazujeme vrásky. Ale těžko lze říct, o kolik let kůži omladíme.
Omlazení se provádí zejména lasery, intenzivními pulzními světly, ale je ještě možnost využití radiofrekvence. Ale i zde jde o prohřátí druhé vrstvy kůže a tím stimulaci neokolageneze. Také dovedeme odstraňovat z obličeje stařecké pigmentace pomocí depigmentačního laseru, cévky pomocí cévního laseru a nezhoubné fibromky či stařecké bradavice odpařujeme odpařovacím laserem. Po všech laserech následuje hojení buď přes erytém, či drobné stroupky.
Vzhledem k tomu, že neřešíme pouze omlazení obličeje, tedy vrásky, ale i jiné projevy stárnutí pokožky, máme pacientů dostatek. Odstraňování kožních výrůstků, bradavic, pigmentací a žilek je laserem šetrnější než jinými dermatochirurgickými metodami. Dále je stárnutí kůže a kožních adnex na rozdíl od jiných orgánů lidského těla dobře viditelné a sociálně významné.Rovněž zůstáváme pracovně a společensky déle aktivní, než byli naši rodiče a prarodiče, ale oni tyto možnosti neměli. Lasery, kožní výplně a botulotoxin se v korektivní dermatologii uplatňují přibližně posledních dvacet let.
Chodí k nám stejný počet žen, mužů i dětí jako dříve, a to zejména proto, že neřešíme pouze estetiku, tedy vrásky, rty a omlazování, ale pomocí laserů řešíme rozšířené cévky v obličeji, růžovku, vrozené nezhoubné cévní nádory, naevusflammeus, stařecké pigmentace, nezhoubné kožní nádory, virové bradavice a jiné.
Za všechny zákroky, které pacientovi provedu, jsem odpovědná, takže pokud by zákrok měl přinést jednoznačné komplikace, neprovedu ho nebo se snažím navrhnout jiné řešení. Řadu komplikací z jiných pracovišť na našem pracovišti řešíme, a tak moc dobře vím, že je třeba být opatrný, zbytečně nedělat zákroky a nepoužívat materiály, jež přinášejí časté komplikace. Mluvím například o aplikaci kožních syntetických výplní, které dělají ve velkém procentu granulomy, tedy hrudky v podkoží.
Převahu estetických zákroků provádíme u žen, pokud budeme hovořit o zvětšování rtů, vyplňování vrásek a aplikaci botulotoxinu. Ženy se samozřejmě více věnují předčasnému stárnutí pleti. Ale ani muži již nechtějí mít nevzhledné stařecké bradavice, pigmentace nebo rozšířené cévky v obličeji. Není výjimkou, že také mužům vadí hluboká vráska mezi obočím, která je dělá podmračené a starší. Je důležité si uvědomit, že do korektivní dermatologie patří i náprava vzhledových vad kůže, jež mohou být vrozené či získané.
Sledujte nás na Instagramu