LC Anděl Lifestyle

Alopecie: co to vlastně je a jak ji lze léčit

Alopecie je dermatologický termín, který označuje ztrátu vlasů nebo ochlupení na různých částech těla.

Alopecie je dermatologickým termín, který označuje ztrátu vlasů nebo ochlupení na různých částech těla. Toto onemocnění postihuje jak muže, tak ženy, a může mít různé formy a závažnost. Alopecie sebou často nese psychické zátěže spojené s měnícím se vzhledem.

Typy alopecie

Existuje několik různých typů alopecie, z nichž každý má specifické příznaky a způsob vývoje:

  1. Alopecie areata: Tento typ alopecie se projevuje ohraničenými oblastmi bez vlasů na kůži. Postihuje obvykle hlavu, obličej a méně často i jiné části těla. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém těla napadá vlastní vlasové folikuly.
  2. Androgenetická alopecie: Tato forma alopecie je nejběžnější u mužů a projevuje se řídnutím vlasů na temeni hlavy a čele. U žen je též běžná a může způsobit ztrátu vlasů.
  3. Telogenní efluvium: Tento typ alopecie může být dočasný a je často vyvolán stresovými situacemi, nemocemi nebo hormonálními změnami. Dochází k nadměrnému vypadávání vlasů.
  4. Cicatricial (jizvící) alopecie: Tento druh alopecie způsobuje trvalou ztrátu vlasů kvůli tvorbě jizev na kůži.

Léčba alopecie

Léčba alopecie závisí na typu a závažnosti onemocnění. Některé z možných léčebných postupů zahrnují:

  • Topické léky: Pro alopecii areata a androgenetickou alopecii jsou k dispozici topické léky, jako je minoxidil nebo kortikosteroidy, které mohou podpořit růst vlasů.
  • Orální léky: Pro některé typy alopecie mohou být předepsány orální léky, například finasterid nebo dutasterid.
  • Vlasová mezoterapie: Mezoterapie je populární metodou, při které jsou do pokožky vstřikovány speciální směsi vitaminů, minerálů a krevní plasmy, které podporují růst vlasů.
  • Světelná terapie: Využívá světelného záření k stimulaci vlasových folikulů a podpoře růstu vlasů. K léčbě může být využito světlo červené tak i kombinace ostatních typů světel.
  • Imunoterapie: Pro alopecii areata může být navržena imunoterapie, která se zaměřuje na ovlivnění imunitního systému a jeho útoku na vlasové folikuly.
Je důležité si uvědomit, že alopecie je složité onemocnění, a proto je nejlepší postup léčby konzultovat s dermatologem.

LC Anděl
  ⸻  
21.2.2024
  ⸻  
21.2.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.