LC Anděl Lifestyle

Pigmentové skvrny po akné

Co na pigmentové skvrny po akné opravdu funguje?

Proč pigmentové skvrny po akné vznikají?

Vzpomínka na naši životní etapu s pupínky se nazývá pozánětlivá hyperpigmentace a v podstatě se jedná o druh jizev po akné. Je tedy jedním z typů hyperpigmentace, které se od sebe odlišují svým původem, což je v tomto případě právě zánět na pleti.

"Pigmentové skvrny po akné, odborně jim říkáme hyperpigmentace, vznikají hlavně u lidí s vyšším fototypem, tedy tmavší pletí. UV záření, tedy slunce, se na jejich vzniku podílí, na rozdíl od jiných pigmentací, jen částečně. Většinou mají tendenci blednout samy, ale zpravidla to trvá měsíce, i roky," vysvětluje korektivní dermatoložka MUDr. Gréta Wohlová a doplňuje, že nejúčinnější prostředky k léčbě akné jsou vázány na lékařský předpis, je tedy na místě návštěva dermatologa.


Jak stopám po akné předejít

Abyste dokázali předejít flíčkům a jizvám po akné, stačí dodržovat pár základních triků a dávka sebekontroly. Ale vaše pleť za to přece stojí!

  • Nesahat a nemačkat. Ať už bojujete s akné dlouhodobě, nebo se potýkáte s pupínky jen občas, nesnažte se pomoct situaci na obličeji tímto způsobem. To může zánět zhoršit a vaše pleť dopadne ještě hůř než před vaším ručním zásahem.
  • Nedrážděte pleť zbytečně přípravky a procedurami, které by mohly pleť narušit, jako je například mechanický peeling.
  • Používejte péči s SPF, i když zrovna nejste na pláži. Ochranný faktorem byste se měli chránit po celý rok vždy, když jdete ven. Vzhled jizev a pigmentových skvrn totiž zhoršuje právě UV záření a pleť byste měli chránit hlavně ve chvíli, kdy jsou jizvičky čerstvé. Proto by měl faktor obsahovat váš denní krém, nebo péči doplňte o přípravky určené na opalování, a to SPF 50 a vyšší.
  • Pravidelně hydratujte. Aknózní pleť hydrataci opravdu potřebuje a bez ní vám to může pořádně vrátit zhoršením zánětu.


Jak zesvětlit fleky po akné

Hledejte kosmetiku s takovými aktivními látkami, které pomáhají redukovat pigment. "Sáhněte po léčebné kosmetice – volně prodejné – jako jsou krémy a séra s obsahem látek, které blokují tvorbu melaninu, nebo způsobují jeho vyblednutí. Jsou to ovocné kyseliny (glykolová kyselina), kyselina azelaová, kojová, salicylová, vitamín C, vitamín B3, N-acetylglukosamin, retinoidy, rucinol a podobně," vypočítává korektivní dermatoložka.

Dobře podle ní funguje i chemický peeling a ošetření intenzivním pulsním světlem IPL. Existují i speciální lasery na odstranění pigmentací (například Q-switched alexandritový laser), ale zabrat může také třeba cévní laser, protože na tmavší barvě se často podílí i cévní složka. "Nutno ale říci, že léčba pozánětlivých pigmentací je svízelná, nic z vyjmenovaného nezaručuje stoprocentní úspěch, často se metody musí kombinovat," uzavírá MUDr. Greta Wohlová.

Zdroj: Pleť vs. pigmentové skvrny po akné: jak tento boj vyhrát? [online].

Dostupné z: https://www.notino.cz/beautyblog/tipy-a-rady/plet-vs-pigmentove-skvrny-po-akne-jak-tento-boj-vyhrat/

  ⸻  
6.5.2024
MUDr. Gréta Wohlová
  ⸻  
6.5.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.