LC Anděl Lifestyle

Růžovku je třeba léčit: Jak ji poznat a proč ji nepodceňovat

Růžovka (odborně rosacea) je poměrně rozšířené onemocnění

Růžovka (odborně rosacea) je poměrně rozšířené onemocnění – trápí až 20 procent populace. Většinou si ale lidé myslí, že se nemoc nedá léčit a je třeba se s tímto zarudnutím pleti smířit. Není to však pravda.

Nejčastěji propuká mezi 30. až 60. rokem života a postihuje častěji ženy. Pokud se objeví u mužů, což také není výjimečně, bývá průběh závažnější. Špatnou zprávou je, že výskyt růžovky v rodině znamená i vyšší pravděpodobnost onemocnění.

Růžovka a její příznaky

Projevy nemoci jsou někdy velmi nenápadné: možná jen častěji zrudnete, když vám bude horko, nebo se dostanete do stresu. Přidává se červený nos či skvrny, zpravidla ve středu obličeje. U poloviny nemocných jsou také postiženy oči, které jsou podrážděné a krvavě podlité.

Skvrny vznikají v podstatě jen na obličeji, na nose a tvářích, typicky také na středu čela a bradě. Méně často se vyskytuje za ušima, na krku a ve výstřihu. Lékaři zarudnutí říkají erytém, v kůži můžete vidět rozšířené malé cévy, při zhoršení nemoci se mohou objevit zánětlivé pupínky.

V další fázi dochází k vytváření takzvaného uzlu – zhrubělé kůže a zvětšení mazových žláz. Jsou to typické velké, červené nosy, které už nejsou tak často vidět jako dříve, ale vždy se mylně považují za známku alkoholismu. Připomínají zarudlý květák a lékaři tomu odborně říkají rhinophyma.

Léčba růžovky

Růžovka se řeší pomocí pulzního barvivového laseru, který rozruší cévy a následně dojde k jejich vstřebání. Též existuje pomocná léčebná kosmetika. Pokud to nestačí k potlačení příznaků, předepisuje dermatolog léčebné prostředky s obsahem metronidazolu, ivermektinu, síry, ichtamolu nebo kyseliny azelaové. Ve vážnějších případech, kdy jsou přítomny zánětlivé projevy, mohou lékaři předepsat antibiotika, například doxycyklin nebo antiparazitika s obsahem metronidazolu.

Proč vzniká růžovka

Vznik nemoci je nejasný. Jisté je, že má dědičný základ, který souvisí se sklonem k menší pevnosti a snadnějšímu rozšiřování cév. Jinak ale nemají odborníci o příčinách jasno, na zhoršení projevů má vliv zjevně také slunce.

Část problémů může způsobovat roztoč žijící v mazových žlázách na obličeji (z rodu Demodex). Jeho přesný název je trudník tukový a ví se, že je jím nakaženo přes 10 % lidské populace.

Předpokládá se také určitá spojitost mezi některými bakteriemi žijícími v trávicím traktu.

Vznik červených skvrn na obličeji může mít také souvislost s vysokým krevním tlakem či jeho zvýšením při konzumaci alkoholu.


Jaký je rozdíl mezi růžovkou a akné

Akné je zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů, největší problémy dělá v dospívání. Nejčastěji způsobuje potíže na obličeji, hrudníku a horní partii zad. Postihuje skoro všechny mladistvé v období puberty.

Vedle toho růžovka zasahuje zpravidla pouze obličej a trápí starší jedince. Je to chronické recidivující zánětlivé onemocnění kůže, pro které je charakteristické trvalé rozšíření krevních cév, což vede k typickému zčervenání. Postupně se může objevit i otok a zánětlivé projevy.

Jaký je rozdíl mezi růžovkou a růží (erysipel)

Růže je kožní onemocnění vyvolané streptokokem, mezi prvotní příznaky patří zvýšená teplota, zimnice, bolavé tělo a třes, příznaky podobné chřipce. Jasným signálem, že se jedná o růži, je zarudlá, teplá vyrážka na kůži, která se ve většině případů objeví na dolních končetinách. Dalším nejběžnějším místem výskytu je pak obličej. Léčí se antibiotiky.

Vyšetření

Diagnózu stanoví kožní lékař na základě běžného vyšetření pohledem. Je dobré nemoc zavčas odhalit, protože pak je možné zabránit jejímu zhoršování a nevratným projevům.

Je růžovka infekční?

Nemoc není infekční, nemůže se tedy přenášet z jedné osoby na druhou.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-wiki-nemoci-ruzovka-lecba-priznaky-87015 [online].

Dostupné z: https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-wiki-nemoci-ruzovka-lecba-priznaky-87015

  ⸻  
6.5.2024
MUDr. Naděžda Vojáčková
  ⸻  
6.5.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.