LC Anděl Lifestyle

Nejčastější kožní nemoci

článek

Akné

Akné je zánětlivé kožní onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje na obličeji, ramenou, zádech a v dekoltu. Liší se v závažnosti projevů a délkou trvání.

Každá forma akné vyžaduje správnou léčbu. Při mírném průběhu postačí léčebná kosmetika, závažnější formy vyžadují cílenou kombinovanou léčbu doporučenou dermatologem.

Bradavice

Bradavice se nejčastěji vyskytují u dětí a mladších osob a jsou virového původu. Rozlišujeme ploché a vulgární bradavice, ty jsou nejčastějším virovým onemocněním kůže. Nejčastěji se objevují na rukou a ploskách nohou, ale mohou se vyskytnout prakticky kdekoliv na těle.

Druhy bradavic

 • Ploché bradavice
  Ploché žlutavé bradavičky o velikosti 2–5 milimetrů. Postihují hlavně obličej, předloktí a dolní končetiny dětí. Šíří se hlavně škrábáním a holením.
 • Vulgární bradavice
  Nejčastější virové projevy na kůži. Jsou to ohraničené tuhé vyvýšené hrboly, s vysokou rozpraskanou rohovinou, na které trpí převážně děti. Nejčastější lokalizace těchto bradavic je na rukou a v obličeji. Pakliže se uhnízdí pod nehty nebo na ploskách nohou, chodí se nám jen velmi těžko, bývají hodně bolestivé. Inkubační doba verrucae vulgares je až půl roku, během této doby mohou samovolně zmizet, jindy je třeba zacílit správnou léčbu.
 • Genitální bradavice
  Květákovité bradavice vegetující ve vlhkém prostředí zejména v oblasti genitálu. Pozor, jsou sexuálně přenosné a ani kondom vás od přenosu neuchrání.
 • Plantární bradavice
  Projevují se jako ztluštělé, dovnitř rostoucí léze a jsou bolestivé na tlak. V útrobách bradavic můžeme vidět hnědé či černé tečky, podmíněné krvácením z krevních kapilár. Najdeme je hlavně na nohou nebo dlaních. Rychle se šíří a často recidivují.
 • Střapcovité bradavice
  Vypadají jako uzoučké nitky tělové barvy, objevují se na obličeji v blízkosti koutků úst, očních víček. Nevyhýbají se ani krku či okolí nosních dírek.
 • Molusky
  Nezhoubné novotvary virového původu vytváří bradavičnaté útvary na kůži zejména u dětí ve věku dva až dvanáct let. Nejedná se o bradavice v pravém slova smyslu, ale stojí za nimi stejný vir HPV. Molusky však může mít i dospělý jedinec, a to na břiše i genitáliích, přenáší se totiž pohlavním stykem, slinami, ale i pouhým používáním stejných hygienických potřeb.

Léčba bradavic může být obtížná a zdlouhavá, většinou se musí opakovat nebo i kombinovat.

Mezi lokální léčbu patří dusík, elektrokauter (přístroj, který pracuje s vysokofrekvenčním elektrickým proudem a slouží k odstraňování patologických výrůstků na kůži), laser či chirurgické metody.

Kopřivka

Kopřivka je charakterizována výsevem zpravidla silně svědivých kopřivkových pupenů na kůži a může být doprovázena otoky. Pupeny vznikají rychle a náhle, většinou do 1–24 hodin vymizí, zatímco se mohou tvořit nové.

Akutní kopřivka trvá několik dní až týdnů, chronická více než 6 týdnů, ale může pacienta trápit i několik let.

Spouštěčů kopřivky je celá řada, patří k nim léky, potraviny, infekce, UV záření a další.

Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků a eliminaci spouštěcích faktorů. Základním lékem jsou antihistaminika.

Pigmentová znaménka

Pigmentových znamének je mnoho typů. Zjednodušeně lze říci, že vaše znaménko může být nebezpečné, když se liší od ostatních, začne se měnit apod.

Preventivní vyšetřování kožních pigmentových projevů je velmi důležité. Přestože jsou z větší části nezhoubného charakteru, je důležité sledovat každou menší změnu a věnovat jim pozornost. Vyšetření se provádí ručním nebo digitálním dermatoskopem. Jedná se o nejúčinnější metodu v prevenci vzniku rakoviny kůže.

Zdroj: 5 nejčastějších kožních nemocí. Vitalia.cz [online]. 21. 3. 2022.

Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/nejcastejsi-kozni-nemoci-jejich-priznaky-a-lecba/

Vitalia.cz
  ⸻  
21.2.2024
MUDr. Gréta Wohlová
  ⸻  
21.2.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.