LC Anděl Lifestyle

Řešení inkontinence u žen, laserem namísto operace

Stresová inkontinence nemá sice se stresem nic společného, stres je v jejím případě nitrobřišní tlak

Stresovou inkontinencí trpí až pětina žen, starších ročníků dokonce téměř polovina. A přibývá i těch mladších. Pokud se vše řeší hned v počátku, může to být elegantně

a bezbolestně. Třeba za pomoci laseru.

Stresová inkontinence nemá sice se stresem nic společného, stres je v jejím případě nitrobřišní tlak, který vzniká třeba po zakašlání nebo kýchnutí. Že ale únik moči psychický stres způsobuje, je nasnadě. Třeba v případě pacientky Majky, která podstoupila a pro Vitalia.cz i popsala laserový zákrok, to byly zpočátku nenápadné příznaky, kterým v kolotoči péče o děti ani nevěnovala pozornost. Únik moči se ale později dostavil i při sexu.

Inkontinence trápí i mladé ženy

„Obtíže s nechtěným únikem moči nemusí trápit pouze starší ženy, ale bývají problémem až u třiceti procent žen v období těhotenství a po porodu,“ říká gynekoložka Kamila Nouzová, která se na léčbu laserem specializuje. „Snižují kvalitu života žen v produktivním věku a odborníci hledají cesty, jak co nejefektivněji, nejšetrněji

a nejrychleji s omezením nutnosti hospitalizace tuto nepříjemnou diagnózu řešit.“

Lékařka také popisuje, jak potíže vznikají: začínají typickým pocitem vlhkosti spodního prádla třeba po popoběhnutí, poskočení či zakašlání, kýchnutí nebo změně polohy ze sedu do stoje.

„První potíže se většinou objevují jen občas, zejména při již naplněném močovém měchýři. Již v této fázi je možno začít působit na tkáně v pochvě, podslizničním vazivu

a v oblasti močové trubice i svěrače močového měchýře pomocí laseru. Ten způsobuje intenzívní prohřívání těchto tkání s efektem neokolageneze – novotvorby kolagenních vláken, zajišťujících vyšší pevnost a tím i stabilitu pánevního dna,“ objasňuje Kamila Nouzová.

Potíže se objevují postupně a nenápadně

I paní Majka měla za sebou porod syna spojený s nástřihem hráze. Vlhkému prádlu po běhání nejdřív nevěnovala pozornost. Druhé těhotenství a porod pak přišly už za pár měsíců – a již v závěru těhotenství se potíže násobily.

„Po skončení druhého šestinedělí mi paní doktorka nechala vyšetřit moč, abychom vyloučili přítomnost infekce a poradila mi pár cviků na posílení svalů pánevního dna,“ vzpomíná Majka. „Infekce se nepotvrdila, cytologii i ultrazvuk dělohy a vaječníků jsem měla v pořádku. Dcera dobře prospívala a byla plně kojena. Tanec kolem dětí mi nedovoloval pravidelný běh, ale vlhké prádlo mne začalo trápit i při rychlejší chůzi či zakašlání. A co mi vadilo nejvíc, občas se mi nepodařilo mít pod kontrolou močový měchýř při sexu.“

A to byl impuls začít problém řešit. V případě laserového zákroku je zásadní přijít už v počátcích potíží. Je navíc vhodný i jako forma rekonvalescence po porodu.

„Pokud jsou první příznaky podchyceny včas a žena jinak nemá závažné poporodní poranění pánevních vazivových a svalových struktur (jako následek porodu), lze na základě našich zkušeností očekávat dobrý efekt od opakovaného laserového ošetření sliznice pochvy a poševního vchodu,“ uvádí Kamila Nouzová.

Pokud se zákrok cyklicky opakuje, může se podle ní navíc spousta žen vyhnout operačním zákrokům.

„Určitě je toto ošetření možno doporučit jednak jako prevenci v poporodním období, či jako první krok při zatím minimálních příznacích,“ dodává lékařka.

Před zákrokem je nutné gynekologické vyšetření

Laserovému zákroku předchází kompletní gynekologické vyšetření, kde se posoudí i stav sliznice.

„Pacientka plánující zákrok by měla mít gynekologické vyšetření a normální výsledek preventivní cytologie ne starší než půl roku, neměla by mít probíhající vaginální infekci a ošetření by měla plánovat na období po skončení menses. Ženám po laserovém ošetření je doporučena šestidenní sexuální abstinence,“ shrnuje Kamila Nouzová všechny náležitosti, které ošetření předcházejí. Výkon není zatím hrazený ze všeobecného zdravotního pojištění a pacientka za něj zaplatí od šesti tisíc korun. Jde vlastně o intenzivní prohřívání vaginální sliznice speciální gynekologickou koncovkou.

„Během něj dochází k obnově kolagenních vláken a zvyšuje se pružnost a elasticita tkáně. Při ošetření vnějších rodidel dochází ke zrůžovění pokožky a zužuje se poševní vchod. Při vnitřním ošetření dochází ke zpevnění poševní sliznice a zlepšení lubrikace. Ošetření je zcela neinvazivní, trvá přibližně třicet minut a není vyžadována žádná rekonvalescence,“ objasňuje lékařka.

Ošetření nebolí a trvá pár minut

Vše, co je spojené s největší intimitou, prožívá pochopitelně většina pacientek se studem a mnoha otázkami. Paní Majka proto přesně popisuje, jak zákrok probíhal:

„Po vymočení a hygieně sliznic poševního vchodu jsem se uložila na gynekologické křeslo a paní doktorka mi vysvětlila postup ošetření a do vaginy vložila vysterilizovanou podlouhlou skleněnou nádobku ve tvaru širší zkumavky, v níž se při ošetření bude pohybovat koncovka laseru. Poté asi deset minut probíhalo samotné ošetření uvnitř dutiny pochvy. Byla jsem velmi napjatá, jak to bude probíhat. Neuměla jsem si představit, jaké budu mít pocity, i když se mne lékařka snažila uklidnit a popisovala mi, že budu pociťovat postupné zahřívání uvnitř vaginy, které je intenzívnější, čím více k poševnímu vchodu se laser přibližuje. Paní doktorka mi sliznice mezi jednotlivými úseky ošetření ochladila oplachem neutrálním sterilním fyziologickým roztokem, což bylo úplně nebolestivé a příjemně to chladilo. Po výměně koncovky laseru a vyjmutí skleněné nádobky z pochvy probíhá ještě asi pěti- až sedmiminutová procedura ošetření v oblasti poševního vchodu a močové trubice. Po tomto ošetření jsem požádala opět o oplach chladivým fyziologickým roztokem.“

Podle Kamily Nouzové je třeba každou pacientku posoudit individuálně a podle toho opakování zákroku naplánovat:

„Ošetření laserem cílené na inkontinenci je nutno opakovat minimálně 3× v odstupu měsíce a poté podle stavu 1–2× po půl roce. Středně závažné poruchy je vhodné ošetřit  4–6× v odstupu 1–2 měsíců. Po roce od prvního ošetření se doporučuje opět 1–2× laser opakovat,“ dodává Kamila Nouzová.

Jaké pocity nastávají po zákroku?

„Po osušení poševního vchodu jsem ještě dostala mast, kterou jsem ošetřila oblast po aplikaci laseru. Než jsem se oblékla, byly mé pocity z ošetřené oblasti úplně v pohodě. Paní doktorka mne poučila o nutnosti dodržet sexuální abstinenci po dobu šesti dnů. Řekla, že je možné, že se objeví pocit otoku či výtok nebo mírný dyskomfort a dala mi s sebou vaginální kapsle s obsahem hyaluronu k případnému ošetření, aplikaci do pochvy,“ uzavírá Majka svou zkušenost s tím, že už po návratu domů téměř necítila, že absolvovala nějaký zákrok v intimních partiích.

Ani laser ale není samospásný, v některých případech dosáhne třeba jen částečného zlepšení a rozhodně jsou po jeho použití ženy poučeny o dalším vhodném režimu: je to především nutnost cíleně cvičit, aby se posílily svaly pánevního dna. Lékaři důsledně doporučují i zachovat si zdravou tělesnou hmotnost a dbát na prevenci infekcí močových cest a genitálu.


Zdroj: Nové řešení inkontinence u žen: laserem namísto operace. Vitalia.cz [online].

Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/reseni-inkontinence-u-zen-laserem-namisto-operace/

Vitalia.cz
  ⸻  
21.2.2024
MUDr. Kamila Nouzová
  ⸻  
21.2.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.