LC Anděl Lifestyle

Vliv modrého světla na pleť-digitální stárnutí

Modré světlo může být zodpovědné až za 25 procent buněčného poškození, jelikož dokáže proniknout až do spodních vrstev pokožky.

Slunce už je v hledáčku dermatologů, kosmetiček a výrobců kosmetiky dlouhé roky. Platí za jednoho z největších urychlovačů stárnutí. Jenže se ukazuje, že modré světlo, označované zkratkou HEV (High Energy Visible Light, tedy vysokoenergetické viditelné světlo), z telefonů, tabletů, různých jiných displejů a LED osvětlení mu v tom zdatně sekunduje.

Vliv modrého světla na pleť

Část odborníků má dokonce za to, že je ještě škodlivější, protože se dostává hlouběji než UVA a UVB záření. Některé studie uvádějí, že je modré světlo zodpovědné až za 25 procent veškerého buněčného poškození. „Dokáže proniknout do spodních vrstev pokožky, které produkují kolagen a elastin. Přispívá tak ke vzniku vrásek. Studie také ukázaly, že toto modrofialové světlo vede k tvorbě toxických reaktivních forem kyslíku, které ovlivňují všechny složky kožních buněk lipidy, proteiny a DNA,“ popisuje princip digitálního stárnutí dermatoložka Jitka Chaloupecká z pražského Laserového centra Anděl.

Modré světlo se také výraznou měrou podílí na vzniku pigmentových skvrn. Stimuluje totiž aktivitu melanocytů, což jsou buňky produkující kožní barvivo melanin. Zhoršuje i některé kožní projevy spojené s tvorbou melaninu třeba těhotenské hyperpigmentace. Na rozdíl od slunečního záření však více ohrožuje pleť, která je přirozeně tmavší.

Zdroj: KONDICE. 10/2023n. l. ISSN 20230010.

  ⸻  
21.2.2024
MUDr. Jitka Chaloupecká
  ⸻  
21.2.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.