LC Anděl Lifestyle

Preventivní vyšetření kůže

Na kůži se nevyskytují jen znaménka, ale i různé nezhoubné cévní a vazivové útvary nebo stařecké či virové bradavice

Slunečné dny se blíží a to znamená jediné – právě teď je poslední šance si nechat zkontrolovat a případně odstranit nežádoucí kožní znaménka nebo podstoupit různá laserová ošetření pleti a kůže. Jak postupovat?

Kontrola znamének je důležitá nejen u dospělých, ale i u dětí. Umožňuje včas odhalit například počínající melanom – jeden z nejzhoubnějších nádorů vůbec. „Dermatolog prohlédne celé tělo pacienta a vyhodnotí si vše, co na kožním povrchu nalezne. Nejsou tam totiž jen znaménka, ale i různé nezhoubné cévní a vazivové útvary nebo stařecké či virové bradavice,“ vysvětluje Jitka Chaloupecká, korektivní dermatoložka a vedoucí lékařka Laserového centra Anděl v Praze. „U znamének, která se vyhodnotí jako riziková, se provede ještě kontrola dermatoskopem, což je osvětlená lupa, která umožňuje zvětšení ložiska a prosvícení povrchových vrstev kůže,“ popisuje lékařka.

Moderní metody

K upřesnění diagnózy u sporných znamének, která je třeba sledovat, pak následuje vyšetření digitálním dermatoskopem s kamerou umožňující až stonásobné zvětšení. Předností je i automatická počítačová analýza, možnost znaménko sledovat v čase, a zjistit tak případné změny. U znamének se sleduje jejich symetričnost, okraje, barva, velikost a růst. Vyšetření jednoho znaménka trvá pár minut, ale pokud dermatolog vyšetřuje celý kožní povrch a více znamének, jsou to desítky minut.

Pokud se rozhodnete nechat si znaménka odstranit, proces a doba hojení se liší podle toho, co přesně se odstraňuje a jakou metodou. „Pokud budeme odstraňovat například nezhoubné kožní vazivové výrůstky, stařecké veruky nebo pigmentové skvrny, je nejvhodnější metodou laser, který je velmi šetrný,“ říká Jitka Chaloupecká. „Ošetření lasery netrvá dlouho a zákrok je pouze mírně bolestivý, hojení trvá asi týden. Na ošetřené místo aplikujeme antibiotický zásyp do utvoření strupu a následně antibiotickou mast. Zpočátku byste se měli vyhnout kontaktu s vodou – sprchovat se můžete, ale na plavecký stadion to není,“ radí a dodává, že ošetřené místo je třeba chránit před sluncem.

Důležitá prevence

Preventivní vyšetření kůže, potažmo znamének, by měl podle Jitky Chaloupecké každý podstoupit alespoň jednou ročně. „Pokud ale budete mít podezření, že se znaménko mění, je vhodné navštívit dermatologa hned. Většina znamének není nebezpečná, ale varovným signálem by měla být jakákoliv změna tvaru, ohraničení, barvy, velikosti a vyvýšení, či naopak poklesnutí. Ideální je podstoupit vyšetření ještě před létem, než začneme svoji kůži vystavovat slunečnímu záření.“

Po laserovém ošetření, ale třeba i po depilaci voskem, chemickém peelingu nebo používání krémů s exfoliačním účinkem, je totiž pokožka ke slunečnímu záření vnímavější minimálně měsíc. U větších zákroků, kdy se pokožka poškozuje do hlubších vrstev, je nutná ochrana před UV zářením dokonce až půl roku. Pokud bychom ji vystavili slunečnímu záření, mohou ošetřená místa nepravidelně zpigmentovat. Proto se po laserových ošetřeních doporučuje používat krémy s ochranou proti UVA i UVB záření s SPF 50. „Ochranný krém před slunečním zářením, který aplikujeme na pokožku celého těla, by měl být v dnešní době samozřejmostí, ať už jsou znaménka přítomna, nebo ne,“ dodává dermatoložka.

Zdroj: „Preventivní vyšetření kůže by měl každý podstoupit alespoň jednou ročně,“ říká lékařka [online].

Dostupné z: https://www.marianne.cz/zdravi/preventivni-vysetreni-kuze-mel-kazdy-podstoupit-alespon-jednou-rocne-rika-lekarka

  ⸻  
6.5.2024
MUDr. Jitka Chaloupecká
  ⸻  
6.5.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.