LC Anděl Lifestyle

Mažte se 30 minut před opalováním, malé děti slunci nevystavujte

Opalování k létu patří, ale nese s sebou i rizika. 

Opalování k létu patří, ale nese s sebou i rizika. Pokud to s ním přeháníte, hrozí, že onemocníte rakovinou kůže. „Mazat byste se měli už půl hodiny předtím, než kůži vystavíte slunci. Poté se každé dvě až tři hodiny přemažte,“ poradila v online rozhovoru lékařka Naděžda Vojáčková.

Bezpečná doba pobytu na slunci pak podle dermatoložky záleží vždy na fototypu kůže, věku, lokalizaci, místě pobytu, denní a roční době.  

„Malé děti by se však přímému slunci měly raději vyhýbat a rodiče by je měli mazat krémy pro děti určenými, většinou s faktorem 50. Pro dospělé se pak doporučuje faktor 25 až 50,“ vysvětlila lékařka.

Znaménka pravidelně kontrolujte

I přes veškerou ochranu je důležité, abyste si nechali pravidelně kontrolovat znaménka. Pokud se totiž nebezpečné znaménko podchytí včas, léčba je snadná. V pokročilém stadiu zhoubného melanomu je ovšem šance na vyléčení malá.

A na co si dát při kontrole znamének pozor? Kontrolovat byste podle lékařky měli vždy čtyři parametry – velikost, tvar, okraje a barvu.

Velikost


Prvním kritériem při hodnocení podezřelého znaménka je jeho velikost. Lékaři uvádějí, že to podezřelé, které by nás mělo varovat, bývá větší než pět milimetrů.

Tvar

Znaménka mohou mít různý tvar. Když jsou v pořádku, je pravidelný. Pokud se však začne v krátkém čase měnit, je to jeden z příznaků, že se znaménkem nemusí být něco v pořádku. „Změna tvaru je myšlena ve smyslu asymetrického růstu, ať už plošného v rovině kůže nebo nepravidelné vyvýšení nad povrch kůže,“ vysvětluje dermatoložka Naděžda Vojáčková.

Okraje


Ohraničení znaménka by mělo být ostré a pravidelné. „Jestliže jsou okraje rozpité, nepravidelně přerušované nebo jinak narušené, měli bychom zpozornět,“ upozorňuje dermatoložka.

Celý článek naleznete zde

Médium: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/online-rozhovor-nadezda-vojackova-opalovani-rakovina.A210701_131027_zdravi_pet

Text: Petra Barochová

Ona Dnes
  ⸻  
6.5.2024
MUDr. Naděžda Vojáčková
  ⸻  
6.5.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.