LC Anděl Lifestyle

Jaké látky v kosmetice kombinovat ?

Špatná kombinace aktivních ingrediencí může vést k podráždění

Máte nakoupena pečující séra, tonika a krémy? Líbí se vám jejich vůně a textury a víte, kdy je máte používat? Ano? Gratulujeme! Trochu vám teď ale zamotáme hlavu. Ne všechny produkty, respektive ingredience v nich, můžete používat dohromady.

V posledních pár letech se kosmetické rutiny rozrostly z tria „odlíčit, tonizovat, namazat“ na „odlíčit, dalších 15 kroků, namazat“. Kromě hydratačních krémů určitě hlídáte složení kosmetiky a používáte kvanta aktivních látek jako třeba retinol a vitamin C nebo kyselinu glykolovou.

A určitě se vám stalo, že jste se třeba ráno probudili se zarudlým obličejem. Může to být právě špatnou kombinací aktivních ingrediencí, která vedla k podráždění. Proto si přečtěte, které aktivní látky v kosmetice nemíchat, a které spolu „kámoší“. Vítejte na hodině malých chemiků.  

Chemické exfolianty (kyseliny AHA/BHA) a retinol

Kyseliny AHA (např. glykolová, mléčná) a BHA (např. salicylová) i retinol jsou exfoliační složky, které zbavují pleť odumřelých buněk a omlazují pleť. Pokud to s nimi přeženete, může se lehce stát, že se ráno probudíte  (s nadsázkou řečeno) s obličejem na polštáři. „Retinol lze kombinovat s dalšími produkty, ale je to velmi individuální. Záleží, jak máme citlivou pleť a jak produkty s retinolem snáší. Takže pokud s retinolem začínáme, nedoporučuje se kombinovat,“ vysvětluje korektivní dermatoložka MUDr. Gréta Wohlová z pražského Laserového centra Anděl.

Je lepší být v kombinování aktivních látek střídmější. Obzvlášť při používání aktivních látek bychom neměli zapomínat na dostatečnou fotoprotekci.- MUDr. Greta Wohlová

Pokud retinol budeme dobře snášet, můžeme přidávat další produkty podporující omlazení pleti. Ale musíme být velmi opatrní. Pokožku bychom měli nechat přivykat zhruba měsíc, než přidáme další produkt,“ doporučuje dermatoložka. Takže kombinace retinolu a kyselin nemusí být úplně tabu, ale určitě k ní přistupujte s maximální opatrností. Začněte se slabšími koncentracemi a zavádějte postupně.


Retinol a vitamin C

Přípravky s vitaminem C pomáhají bojovat s volnými radikály, rozjasňují pleť a napomáhají její exfoliaci. Proto v kombinaci s retinolem můžou na pleti způsobit nepěkné věci. „Abyste se vyhnuli možnému riziku podráždění, zejména pokud produkty vrstvíte, je vhodné používat každý produkt zvlášť. Vitamín C při ranní rutině a retinol při té večerní. Případně aplikujte střídavě v různé dny,“ radí MUDr.  Greta Wohlová. Pokud tedy budete používat vitamin C ráno a retinol večer, budou se v účinku vzájemně podporovat a pleť bude krásnější než kdy předtím.

Niacinamid a vitamin C

Když si na sebe namažete večer sérum s vitaminem C a na něj krém s niacinamidem, určitě se vám nestane nic strašného. Ale pozor! Niacinamid má vyšší pH než vitamin C a mohl by způsobit to, že vitamin C bude méně účinný. Proto byste je ideálně měli aplikovat v různou denní dobu, například vitamin C v ranní rutině a niacinamid ve večerní. Tak dostanete z obou to nejlepší, co se dá.

Zdroj: Malá lekce chemie: Jaké aktivní látky v kosmetice kombinovat a jaké rozhodně ne? [online].

Dostupné z: https://www.notino.cz/beautyblog/tipy-a-rady/kombinace-kosmetickych-slozek-tyhle-radeji-ne/

  ⸻  
6.5.2024
MUDr. Gréta Wohlová
  ⸻  
6.5.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.