LC Anděl Lifestyle

I nehojící se vřed může být rakovina kůže

Lidí s rakovinou kůže neustále přibývá. Odhalit ji pro laika mnohdy není snadné.

Lidí s rakovinou kůže neustále přibývá. Odhalit ji pro laika mnohdy není snadné. „Rakovina kůže obecně není jen melanom, který vzniká změnou znaménka, nebo vzniká na kůži rovnou jako melanom. Další časté druhy kožní rakoviny jsou basaliom a spinaliom,“ upozornila čtenáře v online rozhovoru dermatoložka Naděžda Vojáčková.

A dodala, že právě tyto druhy rakoviny kůže mohou vypadat různě, i třeba jako červené olupující se skvrny, jako červené lesklé hrboly, ale také jako vředy.

„Vždy platí, že pokud mám na kůži ložisko, které se dlouhodobě nehojí, je vhodné co nejdříve navštívit dermatologa,“ doporučila Vojáčková.

Čtenáře také upozornila, že by pravidelně měli docházet k dermatologovi na preventivní kontroly, protože právě ty jim mohou zachránit život. „Znaménka kontrolujeme už v dětském věku, záleží na tom, kolik a jaká znaménka dítě má. U dětí je frekvence zpravidla jedenkrát za 1 až 2 roky, u dospělých je interval kratší, jedenkrát za půl roku. U dospělých kontrolujeme nejenom znaménka, ale i ostatní výrůstky a ložiska na kůži,“ řekla lékařka.

Odpovědi dermatoložky najdete zde

Zdroj: I nehojící se vřed může být rakovina kůže, upozornila lékařka [online].

Dostupné z: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/rakovina-kuze-online-rozhovor-lekarka-nadezda-vojackova.A220927_102031_zdravi_pet

Ona Dnes
  ⸻  
21.2.2024
MUDr. Naděžda Vojáčková
  ⸻  
21.2.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.