LC Anděl Lifestyle

Tipy, jak pečovat o vlasy v těhotenství

V těhotenství se k obvyklým nevolnostem může přidat i vypadávání vlasů a špatná pleť. 

Zejména v prvním trimestru těhotenství se k obvyklým nevolnostem může přidat i vypadávání vlasů a špatná pleť. Děje se tak zejména kvůli hormonálním změnám, ale svou roli může, v případě vlasů, hrát také štítná žláza a její dysfunkce. Jak o vlasy pečovat v průběhu těhotenství?

Některé ženy mají v těhotenství štěstí a kvalita vlasů se jim zlepší. Jiné stojí na opačné straně barikády a trápí je zhoršená kvalita, vypadávání nebo nadměrné maštění vlasů.

V těhotenství není doporučeno vlasy příliš barvit či zesvětlovat. Důvody jsou hned dva. Barva na vlasy je chemikálie a kůží se nám, i když nepatrné množství, vždy dostane do těla. A za druhé, především u blond odstínů platí, že hormony mají velký vliv na výsledný efekt a nechtěný finální odstín by vás mohl nemile překvapit. Zkuste to vydržet bez amoniaku, případně zvolte pouze šetrný přeliv bez zesvětlovače.

5 tipů, jak pečovat o vlasy v těhotenství

1. Vlasům byste v těhotenství měla věnovat extra péči a dodat jim ztracenou sílu. Používejte přírodní vlasovou kosmetiku a zkusit můžete například zábal z kokosového oleje.
2. Vlasy nemyjte příliš často, těhotenství může být perfektním časem na vyzkoušení no poo metody.
3. Nevyčesávejte si složité účesy, vlasy netupírujte a dávejte si pozor na česání mokrých vlasů. Zkuste jim zkrátka na pár měsíců ulevit.
4. Vlasy si fénujte pouze chladným vzduchem.
5. Jezte dostatek ovoce a zeleniny a potravin obsahující vitamín B, C, D, biotin a zinek. Použít můžete také přírodní šampóny a kondicionéry s vitamíny.

Péče o vlasy v 1. trimestru

Zkuste počáteční vypadávání vlasů, které se objevuje zejména ve 2-3 měsíci gravidity, vydržet. Tělo je zatíženo přívalem hormonů a potřebuje čas si „zvyknout“ na změny, které ho právě v prvním trimestru velmi zatěžují a možná trochu matou.

V prvním trimestru se snažte vyhnout barvení nebo zesvětlování vlasů. Pro péči o vlasy zvolte šetrné přírodní přípravky, například kokosový olej.

Jak ovlivnit kvalitu vlasů?

Kvalitu vlasů můžete ovlivnit pozitivně i negativně. Pokud budete špatně jíst, málo spát a stresovat se, vlasům tím jenom uškodíte, ale to samé platí samozřejmě i pro zdravý vývoj plodu, a proto si zkuste hned od počátku těhotenství hlídat zdravý životní styl a jezte dostatek vitamínů a minerálů.

Mezi nejdůležitější vitamíny a minerály pro zdravé vlasy patří především železo, zinek, hořčík, vápník a vitamíny A, B, C, E a biotin. Zmíněné vitamíny na padání vlasů najdete nejčastěji v potravinách, jako jsou různé druhy masa, játra, ryby, mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, semínka, zelená zelenina, ořechy, vejce a ovoce. O použití suplementů nebo speciálních doplňcích stravy v období těhotenství se raději poraďte se svým gynekologem.

Péče o vlasy ve 2. a 3. trimestru

Po prvním trimestru by mělo nadměrné padání vlasů odeznít a vlasy mohou být naopak dokonce silnější a lesklejší než dříve díky zvýšené hladině estrogenu.

Stejně tak jako vypadávání vlasů na začátku těhotenství, vás může možná nemile překvapit naopak zesílené ochlupení, zejména u brunetek a žen s tmavší pletí. Jedná se o takzvanýhirsutismus, kvůli kterému mohou po prvním trimestru ztmavnout a zesílit chloupky v obličeji, v podbřišku, na zádech a také v oblasti genitálií. Chloupky na břiše, které se tvoří během těhotenství, obvykle sami zmizí do šesti měsíců po porodu.

Vypadávání vlasů po porodu

Tolik se vám ulevilo, že vlasy přestaly vypadávat, ale po porodu je to tady znova. Další hormonální horská dráha souvisí logicky právě s porodem. Po narození miminka se hormony znovu mění, přichází laktace, žena se postupně regeneruje a po šestinedělí se pomaloučku dostává do hormonálního balancu, hladina estragonu opět klesá.

Vypadávání vlasů po porodu je obvykle běžným jevem, který zažije až 90 % maminek. Ke zvýšenému řídnutí vlasů dochází okolo třetího a čtvrtého měsíce po porodu. Vypadávání vlasů po porodu se ale nemusíte děsit, jedná se o dočasnou fázi pevně spjatou s hormonálním systémem.

Co dělat s trčícími vlásky?

Po poporodním vypadávání vlasů můžete naopak zaznamenat růst tzv. „baby vlásků“, tedy zcela nových vlasů zejména v konturách obličeje. Baby vlásky jsou nepříjemné jen v tom, že se jedná o krátké podrosty, které trčí do všech možných stran a nejsou dostatečně dlouhé, aby se daly jakkoliv upravit. Každopádně buďte za krátké vlásky ráda, jde o moc dobré znamení. Dostáváte se do normálu.

Kvalita i hustota vlasů se zkrátka srovná, chce to jen čas. Po porodu se soustřeďte na své miminko a dejte vlasům opět chvíli na to, aby se mohly vzpamatovat. Jejich růst můžete opět podpořit zejména vhodnou stravou i vlasovými vitamíny. Pokud by se obnova kvality vlasů nelepšila déle než 6 měsíců, zkuste vyhledat odborníka.

Zdroj: 5 tipů, jak pečovat o vlasy v těhotenství. [online].

Dostupné z: https://www.emimino.cz/encyklopedie/pece-o-vlasy/

eMimino.cz
  ⸻  
6.5.2024
MUDr. Naděžda Vojáčková
  ⸻  
6.5.2024

Další články

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.